Бронхіальна астма у дітей

Зміст статті:

Симптоми бронхіальної астми у дітей

У світі близько десяти відсотків дітей хворі на астму. Часто проблема полягає в труднощі діагностики бронхіальної астми у дітей. Якщо симптоми некритичні, тобто проявляються помірним чином, дитина не може пояснити, що саме його турбує. Тому в деяких випадках захворювання може дуже довго не піддаватися діагностуванню. Тому особливо важливо при процесі визначення у дитини бронхіальної астми досконально знати ті симптоми, які можна помітити без пояснень пацієнта.

З-за більш вузького просвіту бронхів і менш розвиненого м’язового апарату симптоми дитячої астми відрізняються від «дорослих» симптомів, про які можна дізнатися докладніше в статті «Бронхіальна астма у дорослих». Бронхоспазм і задуха, яке характерно для більш старших пацієнтів, що не характерно для дітей. У них ці ознаки замінюються набряком слизової бронхів і посиленим виділенням густого слизу. В результаті цих явищ навіть досвідчений лікар може помилятися, приймаючи астму за ГРЗ або ГРВІ. Тому медики намагаються орієнтуватися на інші ознаки явища, за якими можна визначити захворювання бронхіальною астмою у дітей.

Особливості симптоматики астми у дітей

Все ж є ознаки, за якими можна визначити саме це захворювання навіть у дітей молодшого віку:

  • частий кашель нападів характеру, в основному буває вночі або вранці, відразу після пробудження;
  • характерне дихання, що супроводжується хрипами і свистом;
  • утруднення при диханні, причому основні труднощі виникають при видиху, а не вдиху;
  • дитина ловить ротом повітря, губи набувають синюшний відтінок, а шкіра блідне.

В цьому випадку потрібно негайно звертатися до фахівця-пульмонолога, який діагностує астму і призначить відповідне лікування. Завдання батьків входить турбота про приплив свіжого повітря, але забезпечити це потрібно так, щоб малюк не замерзав, і прийом заспокійливих заходів. Можна поговорити з дитиною, почитати йому казку чи іншу книгу, показати мультфільми. Все, що потрібно – це відвернути його від відчуттів, що викликаються астму, щоб виключити крайній переляк. При паніці стан дитини погіршується.

Варто запам’ятати! Панікувати не потрібно – мільйони людей у світі живуть повним життям, відмінно справляючись з астмою.

Лікування бронхіальної астми у дітей

Яке призначають лікування, якщо у дитини бронхіальна астма? У сучасній медицині існують не за один день розроблені, ефективно діючі протоколи лікування цього захворювання. До того ж у дітей спостерігається іноді й таке явище, що з плином часу вони переростають хвороба, і ознаки бронхіальної астми покидають їх назавжди.

Трапляються і ускладнені варіанти. При особливо тяжкому перебігу хвороби з комбінованою причиною виникнення дають після обстеження спеціальною комісією інвалідність при бронхіальній астмі у дітей. Але і це – не вирок. Сучасні медикаменти і старанне виняток в оточенні дитини причин, що спричиняють астматичні напади задухи, допоможуть йому вести практично нормальний спосіб життя і адаптуватися до навколишнього середовища.

Причини бронхіальної астми у дітей різноманітні фізичні навантаження, стрес, різкі запахи. Найчастіше у маленьких пацієнтів спостерігається атопічна астма – захворювання, викликане різними алергенами – шерсть домашній тварин, побутова пил, а точніше, в ній містяться кліщі, пилок різних рослин, лікарські препарати (дуже часто аспірин), харчові продукти та інші. Про видах астми можна докладно дізнатися у статті «Класифікація бронхіальної астми».

Частим способом боротьби з атопічною астмою є спроба звести до мінімуму контакти дитини з алергенами. На жаль, це не завжди можливо, в цьому випадку приходять на допомогу лікарські препарати. Іноді напад задухи проходить самостійно, але частіше, щоб уникнути асфіксії доводиться застосовувати адреноміметики в аерозольній формі, глюкокортикоїди й інші ліки.

В якості підтримуючої терапії з метою запобігання, а не купірування нападу часто використовують топічні стероїди. Вони дають чудовий ефект. Які саме препарати цієї групи підійдуть дитині, визначає лікуючий лікар – спеціаліст-пульмонолог.

Досить часто хороший відповідь дає лікування комплексним методом – поєднання класичної медикаментозної терапії та альтернативної медицини: ароматерапія, акупунктура, східні масажні техніки, фітотерапія та інші способи. Детальніше про таких методах лікування можна прочитати в статті «Бронхіальна астма. Лікування народними засобами».